* ابتدا لیستی از کارهایی که باید انجام گیرند، با حفظ ترتیب و زمان بندی و همچنین لوازمی که باید جا به جا شوند، بر روی کاغذ یادداشت کرده، سپس مرحله بسته بندی را آغاز کنید.

* بدانید برای بسته بندی به چه موادی نیاز است : طناب، جعبه های ضخیم مقوایی در اندازه های مختلف جعبه های پلاستیکی یا چوبی مخصوص میوه، پارچه، چسب نواری محکم و پهن، منگنه، برچسب، بند، پلاستیک های حباب دار مخصوص بسته بندی شکستنی ها، روزنامه های باطله، ماژیک درشت مشکی یا آبی و قرمز برای بسته بندی نیاز است .

* پیش از بسته بندی، لوازم را شسته و یا پاک کنید. البته این مسئله در مورد ظروف مصرفی، لیوان ها، آئینه، کریستال ها و امثال اینها باید به صورت مجدد در محل جدید نیز انجام گیرد.

* شکستنی ها را داخل لباس های خود بپیچید و در کارتن قرار دهید. بدین ترتیب با یک تیر ۲ نشان بزنید. هم بجای کاغذ و روزنامه از لباس های موجود استفاده می کنید هم از فضای کارتن ها به نحو احسنت بهره می گیرید و لباس های خود را هم علاوه بر لوازم شکستنی در کارتن جای می دهید.

* روز حمل بار قبل از اینکه کارگران ما سر برسند، کمی نظم و ترتیب به بسته بندی های خود بدهید. بسته های بزرگتر و لوازم سنگین تر را نزدیکتر به درب منزل بگذارید تا کارگران ابتدا آن ها را به داخل کامیون حمل کنند و با حمل بسته های کوچکتر خود را خسته نکنند. زیرا جابجایی لوازم بزرگتر نیاز به دقت و احتیاط بیشتری دارد و خستگی و بی احتیاطی آن ها احتمال آسیب دیدگی لوازم را بیشتر می کند.

*جابجایی خرده ریزها : اگر تعداد کارتن هایتان برای اسباب کشی محدود است. خرده ریزهای غیر شکستنی را داخل کشو یا کمدهای خود قرار دهید و کشوها را با چسب نواری پهن به کمد یا دراور محکم کنید. بدین ترتیب خرده ریزهای شما در کشو محفوظ می ماند و فضای کارتن های محدودتان را اشغال نمی کند.

*مراقبت از فرش ها : برای جلوگیری از کثیف شدن فرش ها و بخصوص ریشه های آن، ابتدا پارچه ای در قسمت ریشه ها بصورت دو لایه بگونه ای قرار دهید که ریشه در بین دو لایه پارچه قرار گیرد، سپس فرش را با پارچه لوله کنید. در آخر اگر پارچه بزرگتری در اختیار داشتید آن را دور فرش لوله شده خود بپیچید.

*حمل گلدان : چاره ای نیست جزء اینکه گلدان های بزرگ و سنگین را به همان صورت موجود جابجا کرد. اما گلدان های کوچک را می توان در یک جعبه محکم قرار داد. در داخل هر یک از گلدان ها چوبی به بلندی ارتفاع بلندترین گیاه فرو کنید. سپس کیسه زباله ای بزرگ بروی سطح دهانه و طرفین جعبه و همچنین پایه های فرورفته در گلدان قرار داده و با چسب محکم کنید. فراموش نکنید که منافذی را برای تنفس گیاه باقی بگذارید.

*بسته بندی تابلوها و آینه های بزرگ : تابلو یا آینه خود را در نایلون حبابدار کاملاً بپیچید و آن را با چسب محکم کنید. جعبه ای کمی بزرگتر از سایز تابلو انتخاب کنید و تابلوی پیچیده شده را به آرامی قرار دهید، سپس دو طرف جعبه را با چسب ببندید. دقت کنید هنگام حمل بار آن را بصورت عمودی در کامیون قرار دهید تا در کنار وسایل دیگر فشار کمتری متحمل شود و آسیب نبیند.

* به هنگام اسباب کشی، وسایل چوبی دارای گوشه های زاویه دار مانند میزها، بیشتر در معرض صدمه قرار می گیرند. لذا برای مراقبت و نگهداری از این قبیل لوازم چوبی، ابتدا روی زوایا را با پلاستیک حباب دار و یا حتی پلاستیک ساده یا روزنامه پوشانده سپس لایه دیگری از مقوای ضخیم بر روی پوشش قبلی قرار دهید. برای این منظور از چسب های محکم نواری استفاده کنید.

* در روی هر جعبه پس از اتمام کار بسته بندی، برچسبی حاوی لیست وسایل و لوازم داخل آن چسبانده و در صورتی که اجناس داخل آن شکستنی است، با ماژیک قرمز این کلمه و همچنین محلی را که این لوازم به آن تعلق دارند، به صورت درشت بر روی جعبه یا برچسب بنویسید. به این ترتیب هر یک از جعبه ها به محض انتقال به مکان جدید، در آن فضای اشاره شده قرار گیرد. با این روش، نظم بیشتر و سریعتر در محیط حاکم می شود.

 

 

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *